Top

Acil Durum Planı

Acil Durum Planı

Acil Durum Planı

Acil Durum Planında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

İşyerlerinin acil durumlar için bir planının olması iş güvenliğinin temel prensipleri arasındadır. İş güvenliği uzmanları acil durum planı hazırlanması için işverene rehberlik eder. Her türden acil durumlar için bir planın hazır olması, planın tatbikatlar ile uygulanışının test edilmesi ve aksayan yönlerin revize edilmesi, büyük felaketlerin de önüne geçilmesine yardımcı olur. Bu şekilde hazırlanan ve çalışanların hakim olduğu acil durum davranış örüntüleri deprem, yangın ve sel gibi durumlarda can kaybını da azaltır.

Acil durum planları normal şartlarda hazırlanan ve içinde afet bilincini de barındıran, işletmenin top yekün savunmasını içeren bir plandır. Risk analizi ile zayıf yönleri saptanan işyerine ait risk değerlendirmesinde hangi yönlerden tedbir alınması gerektiği açık şekilde ifade edilir. Bu değerlendirme sonucunda gerekirse işin uzmanları da davet edilerek bir afet planı veya acil durum planı oluşturulur. Bunu oluştururken ilgili paydaşlardan yardım almak çok daha kapsamlı ve teknik bir plan oluşturulmasına yardımcı olur.

Tüm acil durumları önceden saptamak ve tamamen hazırlıklı olmak elbette mümkün değildir. Ancak olası riskleri analiz ederek öngörülebilir riskler için acil durum planı hazırlamak faydalı olacaktır. Bu konuda sivil savunma uzmanları ile istişare etmek iş güvenliği uzmanlarının düşünebileceği desteklerden biri olabilir.

WhatsappWhatsapp